Najčastejšie vzdušné alergény prítomné vo vzduchu vnútorného prostredia sú roztoče domáceho prachu, zvieracie alergény, vnútorné plesne a šváby. Na rozdiel od vonkajších alergénov vnútorné sú prítomné vo vzduchu počas celého roka. Ak ste na ne alergický, vaše prejavy sa budú pravdepodobne prejavovať počas celého roka
Roztoče
Domáci prach je komplexná zmes rozličných zložiek, z ktorých je množstvo potenciálnych alergénov ako sú roztoče domáceho prachu, epitélie domácich zvierat, hmyz (šváby) a plesne. Najčastejšie je alergia na domáci prach spôsobená roztočmi. Alergia na roztočedomáceho prachu tvorí približne 25 % všetkých alergií.Alergia je spôsobovaná prevažne dvomi druhmi roztočov, ktoré rastú vo vnútri - Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Živia sa odumretými bunkami kože, ktoré sa odlúčili z nášho tela, a ktoré môžu nájsť v hojnom množstve v domácom prachu.
Okrem potravy potrebujú tiež vodu, ktorú berú zo vzduchu a teplé prostredie. Rastú hlavne v oblastiach s vysokou vlhkosťou vzduchu (>75%) a teplotou okolo 25°C.
Tip Roztoče neznášajú najmä suché a horúce podmienky (napr. slnečné žiarenie počas suchého letného dňa)!
Alergény zvierat
Väčšina ľudí alergických na zvieratá verí, že alergény sa nachádzajú v srsti zvierat. V skutočnosti sú alergény zvierat prvotne nachádzané v ich výlučkoch: sliny a šupiny kože sú primárne zdroje alergénov mačiek a psov. U iných zvierat ako morčatá, škrečky či zajace sa alergény nachádzajú v iných druhoch výlučkov (pot, moč či fekálie). Zvieracia srsť sa ľahko kontaminuje týmito sekrétmi. V skutočnosti je to práve toto znečistenie srsti, čo ju robí alergénnou.
Keď sa zviera pohybuje po byte, roznáša kvapôčky slín či iných sekrétov. Tieto kvapky po uschnutí tvoria veľmi jemný prach, ktorý je veľmi ľahký a môže byť rozptýlený vo vzduchu dlhú dobu. Tento jemný alergénny prach môže preniknúť a hromadiť sa hlboko v kobercoch a čalúnenom nábytku.
Tip: Tým, že sedíte na pohovke, v kresle či na koberci, kde ležalo predtým zviera, nielenže prichádzate do kontaktu s alergénmi, ktoré tam zviera nechalo, ale ich aj prenesiete na vašom šatstve na iné objekty a časti domu.
V podstate existujú dva spôsoby, ako môžete prísť do kontaktu s alergénmi zvierat:
- riamym kontaktom kože s alergénmi kontaminujúcimi srsť zvieraťa. Vo všeobecnosti to spôsobí reakcie na koži ako sú žihľavka či dokonca vážnejší opuch.
- vdýchnutím alebo stykom s alergénmi vznášajúcimi sa vo vzduchu. Tieto kvapky môžu byť spolu so vzduchom vdýchnuté, pristáť na sliznici nosa alebo priedušiek a spôsobiť nádchu alebo astmu. Vzdušné alergény môžu tiež zosadnúť na očnej spojovke a zapríčiniť očnú alergiu.