Kravské mlieko
Kravské mlieko je vo všeobecnosti prvá potravina, s ktorou prichádzajú malé deti do kontaktu a veľmi často spôsobuje potravinovú alergiu u batoliat a malých detí (do 2-3 rokov veku). Avšak veľa detí alergických na mlieko z alergie vyrastie. Iba u časti pretrvávajú symptómy do veku 6 rokov.
Ak ste na mlieko alergický, nie je bezpečné piť surové, zohrievané ani pasterizované mlieko. Osoba alergická na kravské mlieko má približne 90% šancu, že bude reagovať na iné druhy mlieka ako kozie či ovčie mlieko. Preto by mali byť vylúčené všetky druhy živočíšneho mlieka.
Slepačie vajce
Vajíčka sú najčastejšou príčinou alergie u detí. Veľmi často alergia na vajíčka ustúpi po tom, čo dieťa vyrastie. Len okolo 1/3 detí alergických na vajíčka v detstve zostáva alergická a prejavuje symptómy do 6 rokov. Vaječné alergény sa nachádzajú väčšinou v bielku. Avšak žĺtok nie je úplne bezalergénny a preto by nemal byť považovaný za bezpečný u detí či dospelých alergických na vajíčka.
Varenie vajíčok môže zničiť niektoré alergény vajíčka, a preto niektorí ľudia alergickí na vajíčka môžu jesť bez problémov jedlá obsahujúce vajíčka, ktoré boli riadne varené ako sú koláče a keksy. Avšak nie je to všeobecné pravidlo aplikovateľné na všetkých ľudí alergických na vajíčka a najlepší prístup by bol vylúčiť jedenie vajíčok a produktov obsahujúcich vajíčka a prediskutovať túto záležitosť s lekárom.
Existuje vysoká pravdepodobnosť, že vzniknú symptómy alergie pri požití iných druhov vajíčok ako slepačích. Preto by osoba alergická na slepačie vajíčka mala vylúčiť požitie akýchkoľvek druhov vajíčok.
Arašidy
Arašidy sú najalergénnejšie zo všetkých potravín a veľmi často zapríčiňujú alergiu u dospelých aj u detí. Alergia na arašidy môže byť veľmi silná, často ohrozujúca pacientov život. Ak ste doteraz pociťovali len slabé symptómy, neexistuje záruka, že v budúcnosti nebude reakcia silnejšia. Ďalší aspekt, ktorý robí alergiu na arašidy odlišnou od väčšiny potravinových alergií je fakt, že je u väčšiny postihnutých celoživotná. Iba približne 20 % pacientov vyrastie z precitlivelosti (v porovnaní s približne 60-80 % pacientov alergických na mlieko a vajíčka).
Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu varovať pred rizikom, že u dieťaťa sa vyvinie alergia na arašidy:
- iní členovia rodiny alergickí na arašidy (riziko je takmer 7-krát vyššie ako u detí, ktoré nemajú príbuzných s alergiou na arašidy)
- deti alergických matiek
- deti alergické na iné alergény
- deti s ekzémom
- deti kŕmené so sójovým mliekom počas detstva
Orechy
Vlašské orechy, kešu, mandle, pekánové orechy a pistácie boli najčastejšie identifikované ako príčina alergie, ale aj všetky ostatné orechy môžu alergiu spôsobiť. Alergény môžu byť prítomné aj v surových a pražených či spracovaných orechoch.
Ak ste alergický na jeden druh orieškov, nie je pravidlom, že u vás vznikne alergia aj na iné orechy. Avšak veľké množstvo ľudí má alergiu na niekoľko rôznych typov orechov, takže by ste mali byť vo všeobecnosti opatrný pri požívaní orechov.
Ryby
Ryby sú jednou z najčastejších príčin potravinovej alergie a spolu s arašidmi, jedným z najhlavnejších spúšťačov závažných, život ohrozujúcich, generalizovaných alergických reakcií. Alergia na ryby sa vyskytuje najčastejšie v dospelosti, ale rovnako môže postihnúť aj deti. Podobne ako alergia na arašidy aj alergia na ryby je veľmi často celoživotná. Alergény rýb sú vo všeobecnosti bielkoviny rybieho mäsa. Najlepšie riešenie pre alergických ľudí je úplné vylúčenie konzumácie rýb a produktov z rýb.
Mäkkýše a kôrovce
Mäkkýše (mäkkýše, mušle, ustrice, chobotnice, atď.) aj kôrovce (krevety, garnáty, langusty, kraby, atď.) sú veľmi často príčinou potravinovej alergie v dospelosti. Alergény môžu byť prítomné v surovom aj varenom stave. Ak ste alergický na akékoľvek mäkkýše alebo kôrovce, máte vysoké šance na vznik alergickej odpovede pri požití iných mäkkýšov a kôrovcov. Preto sa odporúča vyhnúť sa konzumácii všetkých druhov mäkkýšov či kôrovcov.
Pšenica
Pšenica ako aj iné obilniny sú veľmi často používané v detských jedlách a následne sú bežnou príčinou alergie u detí. Zvyčajne pšenica nespôsobuje veľmi silné alergické reakcie. Vo väčšine prípadov nie sú celoživotné a vymiznú u väčšiny detí okolo veku 6 rokov